Ana SayfaOyunOyun İncelemeCaptain Tsubasa: Rise of New Champions İncelemesi

Captain Tsubasa: Rise of New Champions İncelemesi

Tsubasa, nostaljik bir yolculuğa çıkarıyor bizleri. Yıllar önce bir neslin futbolu sevmesine vesile olan anime karakteri bu sefer bir oyunda karşımıza çıkıyor. Captain Tsubasa: Rise of New Champions oyunu bu yönüyle geçmişin hatıralarını taşıyan oyunseverlere farklı bir macera sunuyor. Oyunda iki farklı hikâye modu bulunuyor ve bu sayede hem Tsubasa’nın hikayesini yaşama hem de kendi efsanenizi oluşturma fırsatınız oluyor.

Oyunun ilk modu Episode. Burada Nankatsu Ortaokulu futbol takımının kaptanı olan Tsubasa Ozora’nın hikâyesi anlatılıyor. Nankutsu takımı arka arkaya 2 yıl ulusal turnuvalarda şampiyon olmuştur. Şimdi ise üçüncü şampiyonluk için mücadele etmektedir. Tsubasa futbolun kalbi olan Brezilya’ya gitmek için çabalamaktadır ve bu esnada serideki karakterlerle mücadele ediyoruz. Aynı zamanda bir süre sonra arkadaş olacağımız rakiplerimizi tanıma imkânımız oluyor.

Episode aslında ana hikâye konumunda. Ortalama 12 saat boyunca oyun sürüyor ve ara sahneler ve maç içerisinde gerçekleşen özel olaylar ile hikâye sunuluyor. Aslında Tsubasa seriye yabancı olanların da bütün hikâyeyi yaşamasına olanak tanıyor. Orijinal hikayedeki bütün önemli olaylara da Captain Tsubasa: Rise of New Champions içinde şahit oluyoruz.

Captain Tsubasa: Rise of New Champions Özellikleri

Captain Tsubasa: Rise of New Champions oyununda hikâyenin anlatımı başarılı. Orijinal hikâyeye uygun biçimde hikâye ilerliyor. Fakat bazı hususlar rahatsız etmiyor değil. Mesela bu modda bol bol konuşma var. Karakterler tanışıyorlar, birbirlerine meydan okuyorlar. Oyun size oynanış hakkında küçük eğitimler sunuyor. Fakat o kadar fazla konuşma mevcut ki bir süre sonra sıkılıyorsunuz ve artık maça başlayalım, bırakın artık konuşmayı diyesiniz geliyor. Üstelik konuşmalar maçta da devam ediyor.

Captain Tsubasa: Rise of New Champions oyununda maç içinde olması planlanmış çeşitli etkinlikler yer alıyor. İkizlerin hava topuna çıkması veya Tsubasa ile rakibin birebir mücadele etmesi gibi özel durumlarda oyun ara sahneye atlıyor. Ara sahneler kimi zaman can sıkıcı olabiliyor. Mesela tam gole giderken ya da kıyasıya bir mücadele verirken ara sahne girebiliyor. Ya da top, bütün sahayı geçip kaleye girebiliyor. Dolayısıyla oyun keyifli ve oyunu nasıl oynayacağınızı öğretmek için güzel. Episode modu herkesin ısınamayacağı bir hikâye modu konumunda yer alıyor. Eski hayranlar tanıdık sahneleri görünce muhakkak heyecanlanacaklardır. Yeni başlayanlar ise sıkılmadan takip ederlerse başarılı bir hikâyeye şahit olma imkânı elde edecekler.

Oyunun ikinci modu, Episode: New Hero. Burada aslında oyunun asıl ilginç tarafları da bize sunuluyor. Bu modda kendi futbolcumuzu yaratabiliyoruz. Aynı zamanda üç farklı okul arasından seçim yapmamıza olanak veriyor. Futbolcuyu istediğimiz gibi oluşturabiliyoruz ve hikâyenin baş kahramanı seçtiği okula göre farklılık gösteriyor.

New Hero modunda oynarken diğer futbolcularla konuşup yaptığımız seçimlere göre puan kazanma imkânımız oluyor. Onlarla arkadaş olabiliyoruz. Maçlarda tecrübe puanları kazanıyor, arkadaşlarımızda bazı şeyler öğrenebiliyoruz. Bu sayede kendimizi geliştiriyor, özel vuruş tekniklerini karakterimize kazandırma imkânı elde ediyoruz.

Bu modda oynanış asıl zirvesine çıkıyor. Ara sahneler burada da var. Fakat oyuna daha rahat konsantre olabiliyoruz. Karakterimizi geliştiriyor, maçlarda en iyiyi yapması için mücadele ediyoruz. Maç sonunda da eğitim çalışmalarına katılıyoruz.

Captain Tsubasa: Rise of New Champions bir futbol oyunu ve gerçek zamanlı maçlar yapabiliyoruz. Fakat bunu PES veya FIFA gibi ciddi futbol oyunlarıyla kıyaslamak elbette mümkün değil. Her ne kadar özünde bir futbol oyunu oynuyor olsak da burada aslında futboldan daha fazlası yer alıyor. Mesela oyunda faul kavramı yok. Hastanelik edecek sertlikte şutlar, uçan tekme ile oyuncuya girmeler, topu suratla durdurmalar gibi çeşitli etkinlikler var. Belki de tek kuralına göre olan ofsayt bulunuyor.

Oyunda takım oyununun belli bir başarısı var. Atağa çıkarken takım olarak çıkabiliyor ve gol atmaya çalışıyoruz. Savunmada ise elimizdeki oyuncu ile topu almaya çalışıyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz