Ana SayfaOyunOyun İncelemeFIFA 21 İncelemesi - Detaylarla Oynanış

FIFA 21 İncelemesi – Detaylarla Oynanış

EA Sports yapımcılığında geliştirilen ve bugüne kadar en çok oynanan futbol oyunlarından birisinin serisi olan FIFA 21’i ele alacağız. Son yıllarda sürekli kendini tekrar ettiği eleştirileri alan oyunun son serisinde çeşitli detaylar bulunsa da bazı stratejilerin artık ileriye taşınamıyor olduğunu fark ediyoruz.

Yılların sevilen futbol oyun serisi FIFA 21 cephesinde bu yıl göze çarpan en büyük değişiklik ara yüz temasının değiştirilmiş olması. Uzun yıllardır kullanılan ara yüzde değişikliğe gidilmiş ve açık renklerden ziyade artık maviye ve laciverte çalan teni bir temaya evirilmiş. Bu da yeni bir şey kullanıyormuş hissi veriyor. Zaten yıllardır serinin sunduğu en temel his de bu. Size her yıl yeni bir şey oynuyormuş gibi hissettiriyor; fakat son yıllarda bu hissi vermekten öteye pek geçemiyor.

Yılların sevilen futbol oyun serisi FIFA 21 cephesinde bu yıl göze çarpan en büyük değişiklik ara yüz temasının değiştirilmiş olması.

FUR modunu ve dinamiklerini ele aldığımız üzere ara yüzün daha koyu renklere sahip olması aslında oyuncuların dikkatini çekiyor. Paneller arasında gezip farklı oyun modlarını okumanız ve görmeniz gerekenler hususunda yoruculuktan uzak diyebiliriz. Bu yönüyle değişim hissi iyi olmuş. Ana menü daha derli toplu bir hale gelmiş. Geçtiğimiz yıl eklenen Volta modu FIFA 21 ile oynanabilecek modlar arasında yer almayı da başarmış.

Olay Hikaye Üzerinden İlerliyor

Volta modu ilk geldiği zaman dikkat çekmişti ve oyun severler tarafından oyuna yeni bir soluk getirdiği düşüncesi hâkim olmuştu. Temel mantık hikâye üzerinden ilerlemesi ve asıl olarak sokak futbolu deneyimi sunması. Modda önce basit turnuvalar sizi bekliyor. Daha sonra bir organizatörün dikkatini çekiyorsunuz. Dubai turnuvasına katılmanıza yardımcı olacağını söylüyor ve siz daha sonra Dubai’deki turnuvaya davet edilen takımları yenmek için mücadele ediyorsunuz.

Takımları tek tek, farklı sahalarda ve farklı maç türlerinde yenmeniz lazım. Burada 3v3 duvarı bulunan ya da bulunmayan kalecisiz ve 5v5 kalecili maçlar oluyor. Yine duvar ve genişlik gibi çeşitlerde maçlar yer alıyor. Buradaki 4 takımı yendikten sonra Dubai turnuvasına davet ediliyorsunuz. Bu 4 takımla yeniden maça çıkıyorsunuz.

Aslında burası biraz şaşırtıyor. Daha önce yendiğiniz takımlarla yeniden Dubai’de karşılaşıyorsunuz ve yine yenmeniz gerekiyor. Her takımda sokak futbolunun ünlülerinden bir tanesi kaptanlığı üstleniyor. Turnuvada Henry, Kaka gibi ünlü futbol isimleri teknik direktörünüz görevinde bulunuyor. Buradaki aynı dört takımı yendiğiniz taktirde bu sefer yıldızlar kadrosu, yani teknik direktörleriniz size rakip oluyor. Onları da yeniğiniz taktirde turnuvanın galibi olmuş oluyorsunuz.

FIFA 21 Volta Modunu çok oyunculu olarak da oynayabilirsiniz. Aynı FUT modundaki gibi oluşturduğunuz kadroyla seçilmiş rakiplerin kadrolarını kontrol edip yapay zekâ karşısında mücadele veriyor, derece kazanmak istiyorsunuz.

FIFA 21 Volta Modunu çok oyunculu olarak da oynayabilirsiniz. Aynı FUT modundaki gibi oluşturduğunuz kadroyla seçilmiş rakiplerin kadrolarını kontrol edip yapay zekâ karşısında mücadele veriyor, derece kazanmak istiyorsunuz. Yine çevrimiçi olarak Volta maçları oynayabilirsiniz. İsterseniz sadece tek bir oyuncuyu kontrol ederek diğer oyuncularla birlikte de oynayabilirsiniz. Kadronuzda yer alan oyuncuların görünümlerini Volta Jetonları karşılığında satın aldığınız eşyalarla değiştirebildiğiniz gibi hikâye modunda kazandığınız eşyalarla da yenileyebiliyorsunuz. Bunlar daha çok t-şhirt, ayakkabı gibi giyecekler oluyor. Başka da Volta modunun çevrimiçi özelliklerinde pek yenilik yer almıyor.

FIFA 21 grafik anlamına geçen yıla nazaran bazı adımlar atmış. Özellikle futbolcuların detayları ve yüzleri arttırılmış. Üç sezon önce başlayan formanın oyuncu üzerinde kıvrılması, sallanması burada da ayrıntı olarak kullanılmış. Oyuncuların terlemesi, terledikten sonra formalarının tenlerine yapışması gibi grafiksek detaylar oyuna estetik veriyor. Fakat geçen yıldan farklı bir şey yok.

Mekanik Detaylarla Oynanış Geliştirilmiş

FIFA serilerinde her yıl oynanış mekanikleri üzerinde ufak da olsa değişiklikler yapılıyor. FIFA 21’de de geçen yılın üzerine ufak detaylar eklenmiş. Yapay zekâ daha sağlıklı çalışıyor. Defansın ardına atılan bir pastan sonra bütün savunma oyuncuları pozisyonun ağırlığına göre konum alarak savunma yapmaya çalışıyor. Bu, sevindirici bir detay.

FIFA 21 serbest vuruşları, FIFA 20 gibi. Geçen yılki taktiksel serbest vuruşlar bu yıl da devam ediyor. Eğer geçen yıl serbest vuruşlarda rahat idiyseniz bu yıl da zorlanmazsınız. Ayrıca oyuncuların koşuşları, top sürmeleri çok daha gerçekçi olmuş. Beceri hareketlerini daha rahat yapabiliyorsunuz. Koşu yapmak ve arkalara sızmak konusunda taktiklerinizi çok daha rahat yapabiliyorsunuz.

Sonuç olarak FIFA 21 uzun yıllardır seriye devam eden oyuncular, futbolun gerçekten tutkunları için yine keyifli bir yolculuk sunuyor. Fakat ilk kez bu tür deneyim yaşayacaklar daha uygun fiyatlı oyunlara yönelebilirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz