Ana SayfaOyunOyun İncelemeAge of Empires 2 Oyunundaki Irklar ve Özellikleri

Age of Empires 2 Oyunundaki Irklar ve Özellikleri

Savaş ve strateji türünün en başarılı serilerinden biri olan Age of Empires özellikle serinin ikinci oyunu olan Age of Empires 2 ile oyuncular arasında büyük ilgi görüyor. İçerisinde pek çok ırkın yer aldığı oyun çok geniş bir içerikle farklı bir oyun deneyimi elde edilmesini de sağlıyor. Aldığı ek paketler ve güncellemelerle birlikte ırk sayısı farklılık gösterebilen Age of Empires 2 oyunundaki temel ırklar ele alındığında oyunun zenginliği de ortaya çıkıyor.

Age of Empires 2’de En Çok Karşılaşılan Irklar

İyi bir savaş stratejisi uygulayabilmek için age of empires 2 ırk özellikleri incelenerek bilinçli şekilde hareket edildiğinde öncelikle oyunda en çok karşılaşılan ırkların özelliklerine hakim olmak gerektiği ortaya çıkıyor. Bunların başında gelen Aztex kılıçlı olarak en güçlü askerleri bünyesinde barındırıyor. Jaguar Warrior isimli kılıçlı askerlerin en güçlü savaşçısı sayılabilecek bir karakteri barındıran ırk okçulara karşı zayıf kalabiliyor. Özellikle çok uzak mesafelere isabeti yüksek ok atabilen Britons ırkı Aztex’e karşı dikkat edilmesi gereken ırklardan oluyor. Bunun yanı sıra age of empires 2 ırk özellikleri bakımından Britons incelendiğinde mutlaka bu ırkın atlara ve tanklara karşı başarısız olduğunu da söylemek gerekiyor.

Oyunda çok hızlı hareket etmek isteyenler için seri ve atak olmaları ile öne çıkan Chinese ırkı başka bir birlikle birleştiğinde çok güçlü hale geliyor. Bunun yanı sıra Byzantines kale dayanıklılığı ve kale savunması ile ön plana çıkıyor. Az pointli bir ırk olmasına rağmen Franks ırkı da kale askerleri ile savaşlarda büyük bir avantaj sağlıyor. Özellikle ucuza kale yapabilmeleri ile kısa sürede toparlanma avantajı sunuyor. Huns yani Hunlar da bunun tam aksi yönünde yapıları çok hızlı bir şekilde kırabilme özellikleri ile ön plana çıkıyor. Birlikte oldukları grubun kalabalık olması halinde yıkıcı gücünü daha da artıran bu ırk dayanıksız olmasına rağmen age of empires 2 ırk özellikleri arasında mutlaka ayrıca değerlendirilmesi gereken özel bir ırk oluyor.

blank

Age of Empires 2’deki Diğer Irklar ve Özellikleri

Atlı okçu birlikleri olarak etkili olabilen Mongols yani Moğollar ırkı tanklara karşı da etkili olabiliyor. Özel filleri ile güç kazanan Persians ırkı yüksek hp değerleri ile dikkat çekerken Saracens ırkı ise age of empires 2 ırk özellikleri arasında kale askerlerinin çok güçlü olmasıyla öne çıkıyor. Yavaş olmasına rağmen kalede etkili bir başka asker grubunu içinde barındıran Teutons ırkı, yeniçerileriyle etkili Turks ırkı yani Türkler, Türklere çok benzer özellikler taşıyan Spanish ırkı da oyunun önde gelen ırklarından oluyor. Seri ok atabilen Mayans, hızlı ve saldırgan Goths, gemilerde avantaj sağlayan Vikings, kılıç kullanımında usta Japon, tank ve okçulara karşı çok etkili Macars ile oyunda daha az rastlanan Cest, Italians, Indians, Incas ve Slavs ırkları da oyunda yer alıyor.

Age of Empires 2

Strateji sever oyuncular tarafından çokça adından söz edilen ve savaş-strateji oyunu türünde yer alan başarılı bir oyun olarak Age of Empires 2, serinin en çok tutulan oyunu olarak dikkatleri üzerine çekiyor. Oyun içeriğindeki zenginlik, stratejik taktiklerle birleştirildiğinde oyuncuda yaratmış olduğu o taktiksel başarım hazzını maksimum düzeye çıkarıyor. Güncelleme paketleri, oyunun geniş evreni ve farklı stratejik taktiklere açık olması oyuncunun oyundan vazgeçmesine engel oluyor.

Oyuna gelen ek paketler ve içeriklerinde yer alan özellikler ile oyun içi ırk sayılarında artış, özelliklerinde yükselme sağlıyor. Oyundan daha fazla fayda sağlamak ve daha çok keyifli vakitler geçirmek isteyenler bu ek paketleri temin ederek, farklı stratejik özellikleri elde edebilirler.

Age of Empires 2 Oyununda Yer Alan Irklar ve Özellikleri

Oyun zaten tür olarak strateji oyunu olması nedeni ile oyunda yer alan her ırkın kendine has özellikleri var. Bu özellikleri harmanlayarak sizin kendi stratejik hareketlerinize en uygun olan ırkı belirlemeli ve zafere giden yolda emin adımlar ile ilerlemelisiniz. Yani Age of Empires 2 oyunda başarıya giden yol, her ırkın kendine has özellikleri detaylı olarak bilmekte ve bu hâkim olduğunuz bilgiler dâhilinde bunu oyun stratejinize yansıtmanız da yatıyor.

Oyunda yer alan ırkların detaylı olarak özelliklerine bakacak olursak;

Britons (İngiliz Irkı)

Ana ırk yapısı olarak okçular ile ön plana çıkan bir ırktır. Yani oyun stratejisini okçular üzerine inşa etmek isteyen kişilerin seçeceği ırk Britons olmalıdır. Özel birliği bakımından Longbowman olarak bilinen yaya, uzun menzilli okçu birliklerine sahiptir. Buda piyade ve kısa mesafe ok atış gücüne sahip askerlere göre avantaj sağlamaktadır.

Ofansif yani hücuma yatkın olan bir ırktır. Ancak Monk’ları ile binaları yerle bir edebilme özelliğine sahip olsalar da Redemption ve Atonement yükseltmeleri bulunmadığı için rakip Monk ve Siege Wapon’ları üzerlerine çekemiyor. Cannon Galleon’ları da bulunamamasından dolayı denizde de üstünlük sağlayamıyorlar. Her çağ atlamalarında menzillerine +1 ve blacksmith yükseltmeleri alarak daha uzak mesafeden kale yok etme donanımı elde etmiş oluyorlar. Bu okçuluk yönünden başarılı olan birliğe piyade ve süvaride eklerseniz daha güçlü bir strateji yakalamış olursunuz. Age of Empires 2 oyununun Britons ırkı Wonder ya da Relic Victory modunda daha iyiler.

blank

Chinese (Çinliler)

Bu ırk aslında hiçbir oyun modunda çok baskın bir özellik sergileyemiyor. Ancak oyun başlangıcı esnasında 3 köylü fazladan başlamak, oyun başında size hızlı gelişim yönünden büyük bir avantajı beraberinde sunuyor. BU hızlı gelişim süreci sayesinde sayıca fazla olup toplu bir saldırı geliştirme imkânını sunuyor. Bir diğer artı özelliği ise vuruş gücü yüksek ve seri ok fırlatma kabiliyeti bulunan Chi-oku okçuları ile sağlıyor. Bu gücü Chu Ko Nu olarak bilinen özel birim arbelat silahları ile gerçekleştiriyorlar.

Age of Empires 2 ‘de şato gelişiminizi sağladıktan sonra bu okçulardan çokça üreterek düşmanınızın başına dert olabilirsiniz. Ancak oyunun ilerleyen safhalarında Çinli ırkı birçok yükseltme yönünden gelişememesi ve geri kalması ile zayıf bir konumuna düşüyor.

Celts (Keltler)

Ofansif yönden güçlü bir ırk olması yanında savunma gücü açısından zayıf kalan bir ırktır. Özel birlik yapısı olarak Woad Raider adı verilen kendine özgü bir piyade birliği bulunmaktadır. Irk olarak Unique Technology’leri sayesinde Siege ünite hızlarını arttırabilme ve bu sayede hit pointlerini yükselte bilme özelliğini içeriyorlar. Age of Empires 2 içerisinde bulunan ırklardan biri olarak Celts ırkı 7 güzel yükseltme teknolojisinden de mahrum durumdalar. Bu teknolojiler Redemption, Block Printing, Illumination, Ring Archer Armor, Bracer, Plate Barding Armor ve Crop Rotation olarak sıralanabilir. Bu özellikleri içermemelerinden dolayı zayıf bir ırk özelliği sergiliyorlar. Ancak spesifik özellikleri ile stratejilerde etkili bir yol sağlanabilir.

Byzantines (Bizanslılar)

Age of Empires 2 oyunu içerisinde yer alan en iyi ırklardan birisidir. Oyun içerisinde sunulan birlikler bakımında 2 ve teknolojik özellikler bakımından sadece 6 tanesine sahip değillerdir. Geri kalan tüm özellikler bu ırkta mevcuttur. Takım bonusu kazanımı yönünden de çok artı sağlayan bir yapıysa sahiptir. Deniz saldırılarında kolaylıkla hakimiyet kurabilme diğer ırklara üstünlük sağlayabilme yetisini de bünyesinde bulundurur.

Dezavantajları bakımından ise Blast Furnace ve Siege Engineers tekonlojilerine sahip değillerdir. Bu özellikler olmadığı içinde Siege Weapons ile Cavalry ve İnfantry birimlerine saldırılarda zayıf ve etkisiz kalmaktadır. Ancak çoğu ırka göre üstün özellikler içerdiği için sizi daha çabuk başarıya ilerletecektir.

Franks (Fransızlar)

Franks ‘lar çok üstün ve avantajlı bir stratejik yönleri bulunmayan bir ırktır. Çekici yönü ise farm bonusları ve düşük maliyet ile kale inşasına imkân tanıması oyunda tercih sebebi olmasında etkili olmaktadır. Wonder/ Relic ve rush için iyi bir ırk olarak seçenekler arasında yer alabilir. Yapısında yer alan Siege Engineers ve Bombard Cannon ’ları ile oyunun son aşamalarında artı bir avantajı da sizlere sağlamaktadır. Monk adı verilen fil ile bina yıkma gücüne sahip birlikleri upgrade yönünden kısıtlı olması nedeni ile güçsüz kalmaktadır.

Age of Empires 2 içerisinde yer alan bu Franks ırkı Ring Archer Armor, Bracer, Arbalests ve Two Man Saw özellikleri bakımından da eksik kalmaları yününden diğer ırkları pek fazla üstünlük kuramamaktadır.

Turks (Türkler)

Ofansif bir strateji ile hareket etmek isteyen oyuncuların tercih edeceği ırklardan birisidir. Age of Empires 2 oyunu içerisinde ateşli silah kullanımı yapabilen tek ırk Türk ırkıdır. Yeniçeri birlikleri ile üstünlük sağlama yönünden güçlü bir ırk olma özelliğine sahip. Castle Age özelliğine geçilmesi ile birlikte bonus kullanımları aktif hale geçtiği için bu ırk ile oynanacak olan oyunda ilk önce buranın geliştirilmesi daha hızlı ve başarılı bir gelişimi beraberinde getiriyor.

Attack ve defense değerleri de ofansif hareket sergileyen bir ırk için güçlü ve hızlı bir özelliğe sahip. Gemiler ile denizden gelen saldırılara karşı da hızlı bir yapısı var. Ancak bu güçlü ırkın upgrade özellikleri de yüksek olduğu için para bitince güçte duraksıyor Bu yönden paranın seri basımı bu ırkta önemli bir etken.

blank

Vikings (Vikingler)

Gerçek hayatta da olduğu gibi deniz savaşlarında güçlü bir ırk türü olarak Age of Empires 2 oyununda yer alıyorlar. Rush için Fuedal Age ‘de bile iyi olan bir ırk türü. Ucuz şekilde warships üretebilme yetisine sahip olmaları, güçlü olmalarında ana etken olarak belirlenebilir. Özel birimleri Longboat ve Berserk sayesinde tercih edilebilecek bir ırk olma özelliğini yükseltiyor. Dezavantaj olarak Redemption, Sancitity, Illumination, Plate Boarding Armor, Stone Shaft Mining özellikleri bulunmaması nedeni ile oyunda en iyi ırk olma özelliğini yitiriyor.

Goths (Gotlar)

Oyun içerisinde yer alan en kötü ve zayıf ırk olarak belirlenebilir. Stone Wall ve kule yapma yönünden çok zayıflar. Sadece spesifik strateji geliştiren oyuncuların işine yarayacak bir özelliğe sahipler. Bu stratejiyi de Fuedal Age ‘de rush yaparken kullanılabiliyor. Avantaj olarak Barrack‘ları daha hızlı olması ve bonus vermesi sayılabilir. Oyun sonlarında doğru Arbalest, Paladin, Siege Ram, Siege Onager birimleri yönünden eksik olmaları nedeni ile güçlü ve etkili bir ordu hazırlamak Age of Empires 2 içerisinde bu Got ırkı ile çok zor. Oyunda sadece stratejik hamle için seçilebilecek bir ırk.

Japanese (Japonlar)

Japon ırkı da Çinliler gibi oyunun başında avantaj sağlayan ırklardan birisidir. Kalelerinde çıkarmış oldukları Samurai özel birim oyuncuları ile diğer tüm ırklara göre Unique Unit’lerine karşı bonus atakları vardır. Hızlı üretilen İnfantry birimleri, ucuz yapı maliyetleri, etkili Fishing Ship’leri ile erken bir rush imkânını sizlere tanıyan bir ırktır.

Age of Empires 2 oyununda hızlı bir başlangıç yapmak isteyen oyuncular bu ırkı tercih edebilir. Zayıf olmalarına rağmen tüm upgrade özellikleri içermeleri nedeni ile oyun sonuna doğru güçlü ve etkili bir yapıya bürünebilmektedirler.

Mongols (Moğollar)

Rush için etkili bir ırk olması ve oyun sonuna doğru güçlü bir yapıya bürünmesi ile strateji türüne göre tercih edilebilecek bir ırktır. Mungudai adı verilen özel birimleri sayesinde seri ok atışları, yüksek darbe gücü, hit point içeren Cavalry Archer’ları mevcuttur. Age of Empires 2 oyununun ilerleyen dönemlerinde karşı koyulmaz bir güç birimi halini alabilmektedir. Ancak Wonder ve Relic Victory modlarında yeteri kadar iyi değillerdir. Bunun sebebi Architecture ve Treadmill Crane teknolojilerinden yoksundurlar.

Persians (Farslar)

Pers ırkı oyun sonunda Conquest Victory modu için güçlü ve tercih edile bilecek en iyi ırktır. Rush’da da başarılı olan bu ırkın artı bir yönü ise oyun başlangıcına ek odun ve yiyecek ile başlamalarıdır. Town Center ve Dock’lar yönünden aldıkları artılar ile Age of Empires 2 oyununda diğer ırklara nazaran daha hızlı gelişebilen bir ırktır.

Oyunda sürekli olarak savaşmak isteyen bir strateji planlıyor iseniz Persler bu konuda tercih edilebilecek olan ırkların başında gelmektedir. Ancak yeniçeri ve hand canoner’lara karşı zayıf kalan bir ırktır.

Saracens (Araplar)

Bonus avantajları ile rush’da ve siege saldırılarında güçlü bir ırk olarak bizleri karşılıyor. Sağlamış olduğu bonuslar gemiler için olduğundan eğer konumunuz su ile yakın değil ise pek bir artı avantaj sağlamıyor. Architecture yönünden eksik bir ırk olmasına rağmen tüm Victory modlarında başarılı olan bir ırktır.

Mameluke adlı özel birimleri sayesinde göze çarpan bir ırk oluyor. Bu özel birim Mameluke atlı okçu birlikleri olarak bilinen bir tür. Ve tüm bunlara ek olarak Age of Empires 2 dünyasında ticari işlemlerden kazanılan para yüzdesi de diğer ırklara göre daha fazla. Buda Saracens gelişimi açısından güçlü bir avantaj sunuyor.

Teutons (Tötonlar)

Wonder ve Relic Victory modunda kullanılabilecek etkili bir ırktır. Üretim için gerekli olan mali giderler daha azdır. Arttırılmış saldırı ve menzil güçleri ile etkili bir anti-rush ırkı olarak beliriyor. Bu yönü ile Age of Empires 2 oyununda yer alan en defansif, korumacı ırk olabilir. Saldırıdan ziyade ben savunarak güçlü bir ırk olurum diyorsanız, hiç tereddüt etmeden seçilmesi gereken bir ırktır.

Özel birim olarak sahip oldukları Teutonic Knight birlikleri ile güçlü bir defansif etki t-yaratabilmektedirler. Ancak defans birimi oldukları için çok yavaş kalmakta ve ofansif duruma geçememektedirler. Bu yüzden stratejiniz defansif ile seçilmesi gereken bir ırktır.

Bu incelemiş olduğumuz ırklara ek olarak Aztecs, Huns, Spanish, Koreans, Mayans ve ek paket alımlarında sunulan ırklar da bu strateji oyunu içerikleri arasında yer almaktadır.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz