Ana SayfaOyunAge of Empires II HD Edition

Age of Empires II HD Edition

Strateji oyunları temelde iki farklı anlayışa dayanır ve bu iki anlayış üzerinden yeni hamleler kurma şansı ile rakibi alt etmeye yarayan hamleler üretilir: sıra tabanlı strateji, zaman ölçekli strateji. Sıra tabanlı stratejilerde tıpkı satranç oyunundaki gibi karşılıklı hamleler yapılarak bir sonraki aşama adına bölge, alan gibi kontrol noktalarına bakılır; fakat gerçek zamanlı strateji oyunlarında hamleler karşılıklı değil arzu edildiği kadar aynı anda olur.

HD Görüntüyle Age Of!

Age Of Empires serisi, çıktığı ilk günden bu yana gerçek zamanlı strateji dünyasındaki en başarılı oyunlar arasında belki de birincisi sırayı alırken; serinin üçüncü oyunun beklenenin altında kaldığını ve özellikle içindeki tarihi diyaloglar nedeniyle ülkemizdeki oyun severler tarafından eleştirildiğini biliyoruz.

Microsoft, oyunun 20. sene-i devriyesine özel HD görüntü paketiyle karşımıza çıkarken oyun içine yeni karakterler eklemeyi de ihmal etmiyor; fakat önceden belirtmek gerekir ki oyunda temel değişiklikler de mevcut. Evvela oyunu daha hızlı oynayabilmek adına kısa yol tuşlarıyla hareket edenlerin hoşuna gitmeyecek şey: maalesef ki oyundaki kısa yol tuşlarının değiştiğini görüyoruz. Tabi bu değişikliği hemen düzeltebilmek mümkün.

Çoklu ya da Tekli Oyuncu

Oyunda Türkler de dahil olmak üzere onlarca ırk varken son dönemde eklenmiş Macarlar, Latinler, Hintliler, Vietnamlılar gibi farklı topluluklar sayesinde oyunu farklı tarihi askeri birliklerle oynayabilmek mümkün; üstelik bu durumu ister karşılıklı ister belirli hikaye içerisinde isterseniz bilgisayara karşı sürdürebilirsiniz. Hikaye alanlarında yer alan efsanevi savaşlarda 1071 Malazgirt’in de yer aldığını bilerek muhakkak Selçukluların yaptığı destansı mücadeleyi bir kez de siz denemelisiniz. Böylece tarihin derin kuyularına inmek çok daha kolay hale gelecek ve keyfini size hissettirecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz