Salı, Nisan 23, 2024

Film, Oyun ve Diğer Dijital Platformlar İndirme Hızını Yavaşlattı

Corona virüsü (covid-19) salgını nedeniyle, insanlar evlerine kapandı ve artık evlerinde her zaman olduğundan çok daha uzun süre vakit geçirmeye başladırlar. Bu durum da doğal olarak internet kullanımının ve internet kullanımındaki trafiğin artmasına neden oldu.

Amazon, Netflix ve YouTube gibi oldukça sık bir şekilde kullanılmakta olan bu online platformlar, internet hızları yavaşladığından dolayı video kalitelerini düşürmek yönünde bir karar verdiklerini daha önceden açıklamışlardı. Bu markalara aldığı yeni kararlar ile Sony de, Avrupa’da PlayStation‘daki bütün oyun indirme hızlarını düşüreceğini açıkladı.

GÖRÜNTÜ KALİTESİNİN DÜŞÜRÜLMESİ KARARI ALINDI

İlk olarak Çin’de görülmüş olan ve adeta bütün dünyanın bir kabusu haline gelmiş olan corona salgını, bugün 160’ın üzerinde ülkeye sıçramış durumda. Bu salgın (COVID-19) ne yazık ki şirketlerin bütün operasyonlarını da etkileyen bir hale geldi. Şirketler her gün yeni yeni kararlar alarak, basın açıklamalarında bulunuyor.

Salgının ardından bütün dünya çapında on milyonlarca insan evlerine kapanmış bir durumda olduklarından dolayı, şirketler ciddi oranda artmış olan bir trafik ile baş etmeye çalışıyorlar. Şirketler çareyi ise çoğu zaman görüntü kalitelerini düşürmekte buluyorlar.

OYUN, FİLM VE DİĞER DİJİTAL PLATFORMLARDA İNDİRME HIZINI DÜŞÜRME KARARI ALAN FİRMALAR HANGİLERİ?

  • Mashable’da yer almakta olan haber doğrultusunda; geçtiğimiz günlerde Avrupa’daki görüntü kalitesini düşürme yönünde bir karar almış olan Google’ın video servisi YouTube da ortaya atılan bu politikayı dünya geneline yayma kararını almış durumda.
  • Japonya merkezli bir şirket olan Sony ise Avrupa’daki bütün kullanıcılarının oyun indirme hızını düşürmek yönünde bir karar almış durumda. Şirketten yapılmış olan bu açıklamada bu kararın multiplayer altyapısını hiçbir şekilde etkilemeyeceğinin de özellikle altı çizdi.
  • Bütün bu açıklamaların ardından da son olarak geçtiğimiz günlerde Facebook, Instagram ve Netflix de bu doğrultuda, alınan bu kararlara benzer bir karar vermiş ve Avrupa’daki bütün video yayın kalitesini düşürmekle işe başlamıştı.

Şirketler verdikleri bu kararların büyük bir hızla artan bu trafiğin ardından olası herhangi bir bant genişliği kısıtlamalarının önüne geçmek amacıyla alındığını da belirtmeden geçmiyorlar.

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

98BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
14TakipçilerTakip Et

Son Yazılar