Ana SayfaOyunOyun İncelemeBus Simulator 18 İnceleme

Bus Simulator 18 İnceleme

Bus Simulator 18, Simulator oyunları her zaman sevilenlerden olmuştur. Gerçekçi, sürükleyici ve bolca tuş kullanılan bu oyunlar ilgi odağı olduğu için zaman içinde yenileri oyunseverlerle buluşmaya devam ediyor. Bunlardan bir tanesi olan Bus Simulator 18 diğerlerinden çeşitli yönlerle ayrılıyor ve özgün bir simulator oyunu olarak karşımıza çıkıyor. Eşsiz şehir içi manzara yanında oyunda sadece otobüsler aklınıza gelmesin. Mercedes Benz, Man, Setra, Iveco gibi en ünlü markaların otobüslerini oyunda kullanabiliyorsunuz; fakat sadece bununla sınırlı değil. Yapmanız gereken daha pek çok görev bulunuyor.

Eğer araç Simulator oyunlarında yeni iseniz biraz zorlanabilirsiniz. Yeniliklere açık olmanız gerekiyor. Yarış oyunlarında araç sürmek zor olsa da süremeseniz de sorun olmaz. Fakat amacınız doğru araç sürmek olduğunda işin rengi değişiyor. Daha fazla zorlanıyorsunuz.

Bus Simulator 18 oynarken otobüse zarar vermekten ya da masun sivil vatandaşları öldürmekten korkmayın. Sizin dikkatli olmanız ve kurallara uymanız yeterlidir. Oyun son derece gerçekçi ve büyük kontroller sayesinde korkularınızın üstesinden rahatlıkla gelebiliyorsunuz.

Bus Simulator 18 oynuyorsanız ve klavye kısayollarında sorun yaşıyorsanız her anahtar istediğiniz biçimde değiştirebiliyor, isimlendirebiliyorsunuz.

Bus Simulator 18 Detayları

Bus Simulator 18 otobüsünüzü nasıl kontrol edeceğinizi, süreceğinizi anlatan uzun bir eğitimle başlıyor. Doğru tuşa basarak gitmek hiç zor değil. Panodaki bütün tuşları kullanmayı da düşünmelisiniz. Burada kapıları açma kapama, ön cam silecekleri, göstergeler, uyarı lambaları, bilet makinesi ve daha fazlası var.

Oyunda koltuğunuzu hassasiyetle ayarlayabiliyorsunuz. Otobüste neler olduğunu tam olarak bilmeniz gerektiği gibi çevresel etmenlere de dikkat etmeniz gerekiyor. Mesela hız sınırlarına uymalısınız. Kırmızı ışıklara dikkat etmelisiniz. Yaya geçitlerinde etrafınıza daha dikkatli bakmalısınız. Özellikle de gerçekçi modda oynamayı tercih etti iseniz bütün bunların önemi çok daha artıyor.

Bus Simulator 18 oynuyorsanız ve klavye kısayollarında sorun yaşıyorsanız her anahtar istediğiniz biçimde değiştirebiliyor, isimlendirebiliyorsunuz. Klavye kısayol tuşlarını kullanmak yerine kontrol panelindeki kontrolleri manuel olarak tıklamayı da tercih edebilir, yönetiminizi değiştirebilirsiniz. Bu yöntem oldukça iyi çalışıyor. Çünkü her şey sizin en iyi şekilde tuşlara basmanız düşünülerek yapılmış. Fakat oyunu oynamak için bunun en etkili yöntem olmadığını söylemek gerek. Yine fareyi kullanarak yönlendirme ya da direksiyon simidini kullanmak için alternatiflerini de bulunuyor.

Bus Simulator 18 oyununda otobüslerin tasarımları oldukça gerçekçi ve fiziki açıdan da son derece güzel. 1100 farklı ses efekti ile karşılaşıyorsunuz ve araç kullanırken radyo dinleyebiliyorsunuz. Otobüs tasarımları markaların gerçek otobüslerine dayandığı için tasarım konusunda sizi rahatlıkla tatmin ediyor.

Şunu da göz ardı etmemelisiniz ki otobüsler normalde de ağır araçlar olduklarından dolayı oyunda çalıştırmada veya durdurmada zorlandığınız olabilir. Fakat buna da kısa sürede alışabiliyorsunuz. En fazla zorlanacağınız muhtemelen otobüsünü arkasıyla başka araçlara zarar vermeden dönebilmeyi öğrenmek olacaktır. Bu biraz zaman alıyor.

Oyunun kontrollerini ve fiziğini işleme biçimi sürükleyici bir simülasyonla karşılaşmanıza sebep oluyor. Yine de oyun tasarımında bazı kusurlar da yok değil. Oyunun temel amacı size otobüs şoförü olduğunuzu hissettirmek. Bir otobüs durağında zamanında durabilmek, durma pozisyonu, hız sınırlarına uymak, dönüşleri başarıyla yapmak gibi eylemleri nasıl yaptığınıza göre para kazanıyorsunuz. Bunlarda ne kadar iyi olursanız o kadar kazançlı çıkıyorsunuz. Fakat aracı çarptığınızda, hız sınırlarına uymadığınızda, yaya geçitlerinde durduğunuzda veya yolun yanlı tarafına ilerlediğinizde zararlı çıkıyorsunuz. Kırmızı ışıkta geçer ya da otobüsünüzü agresif şekilde sürerseniz cezalandırılıyorsunuz. Aksi taktirde para kazanmak hiç de zor değil. Doğru şekilde otobüsünüzü sürdüğünüzde yolcularınız da şikayet etmeyecektir.

Bus Simulator 18 oyunu oynarken yüksek sesle müzik dinleyenler olabiliyor. Bunları da uyarabiliyorsunuz. Yolcuların kendileri gerçekçilik anlayışından biraz uzak. Komik görünüyorlar hele ki diyaloglar çok daha gerçekçilikten yoksun olabilir. Bunu diyalog hacmi ayarlarından azaltabiliyorsunuz.

Bus Simulator 18 Sistem Gereksinimleri

Bus Simulator 18 oyunu için ihiyacınız olan minimum sistem gereksinimleri şöyle:

  • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir,
  • İşletim Sistemi: Windows 7/8/10 64-Bit,
  • İşlemci: 3.3 GHz Intel Core i3 veya 3.2 GHz AMD Phenom II X4,
  • Bellek: 6 GB RAM,
  • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 750 (1 GB VRAM) veya AMD Radeon R7 360 (2 GB VRAM) veya üstü,
  • DirectX: Sürüm 11,
  • Ağ: Genişbant İnternet bağlantısı,
  • Depolama: 6500 MB kullanılabilir alan.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz