Ana SayfaOyunSimülasyon Oyunlarının Özellikleri Nelerdir?

Simülasyon Oyunlarının Özellikleri Nelerdir?

Oyun dünyası oynanış özellikleri, görsel kaliteleri gibi pek çok unsurla birbirinden farklılık gösteren çok sayıda oyunu bir arada barındırmaktadır. Bunlar arasında bazıları tamamen kurgu ögeler içeren hikayelere ve karakterlere sahip olması ile oyuncuların heyecanını en üst düzeyde tutmaya çalışırken bazıları için de ne kadar gerçekçi olduğu oldukça büyük bir önem taşır. Gerçeklik bakımından oyunlar kıyaslandığında en ön plana çıkan oyunlar simülasyon oyunları oluyor. Gerçek hayatta yapılmakta olan araç sürmek, çiftlik beslemek, bir işyerini yönetmek gibi pek çok faaliyeti aynı şekilde bilgisayar ortamında yapmayı sağlayan simülasyon oyunları sadece eğlence amaçlı olarak değil aynı zamanda gerektiğinde gerçek hayatın bir provasını yapmak amacı ile bile oynanabilir.

Oyun dünyası oynanış özellikleri, görsel kaliteleri gibi pek çok unsurla birbirinden farklılık gösteren çok sayıda oyunu bir arada barındırmaktadır. Bunlar arasında bazıları tamamen kurgu ögeler içeren hikayelere ve karakterlere sahip olması ile oyuncuların heyecanını en üst düzeyde tutmaya çalışırken bazıları için de ne kadar gerçekçi olduğu oldukça büyük bir önem taşır.
Simülasyon Oyunlarının Özellikleri Nelerdir? 1

En Sürükleyici Simülasyon Oyunları

Daha önce çok ilkel versiyonları piyasaya çıkmış ve çok sayıda oyuncu tarafından büyük bir ilgi görmüş olan Farming Simulator oyununun 2015 versiyonu sürükleyicilik bakımından en önde gelen oyunlardan olmaktadır. Bir çiftliği geliştirme noktasında sonsuz kombinasyonlara sahip olan kişiler bu oyunu oynarken çevreden gelen seslerle birlikte kendini tarlaların tam da ortasındaymış gibi hissediyor. Bir alanın oraya uygun araçlarla yönetilmesi noktasında göze çarpan bir diğer oyun da Construction Machines Simulator 2016 olmakta. Pek çok kişinin en çok istediği şeylerden biri olan inşaat araçlarının içine girebileceğiniz bu oyunda size gösterilen işleri bitirmeniz gerekiyor. Oyun özellikleri açısından benzer özellikler taşıyan Surgeon Simulator 2013 oyununda da kişiler karşılarına çıkan görevlerde ameliyatları başarılı bir şekilde yapmaya çalışarak bir nevi doktorluk provasını yapıyorlar.

Araç Simülasyonu Oyunları

Gerçeklik bakımından simülasyon oyunlarının ne kadar ileride olduğu düşünüldüğünde pek çok kişi araç simülasyonu oyunlarına ilgi gösteriyor. Bu alanda en iyi bilinen oyunların başında City Car Driving gelmektedir. Farklı versiyonları ile ehliyet almak isteyenler tarafından bile kullanılmakta olan bu oyun oyunculara kurallarına uygun nasıl araba kullanacaklarını da bir taraftan öğretiyor. Son zamanlarda çıkan Project Cars oyununda ise daha çok yarış arabalarına yönelik düzenlemeler yapmak mümkün oluyor. Yarattığınız arabalarla yarışarak gerçeklik hissini yarış pistlerine aktarabilirsiniz. Son birkaç yıldır sürekli güncelleme almakta olan ve hem resmi hem de oyuncuların destekleri ile birlikte güçlendirilmiş paketleri ile her geçen gün değişip dönüşmekte olan Euro Truck Simulator 2 oyunu da tır şoförlüğü yapmak isteyenler için bir alan sunuyor. Özellikle Multiplayer modunun da gelmesi ile birlikte oyun sadece kendi türünün değil tüm oyunlar arasında en çok oynanan oyunlardan biri olmakta.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz