Ana SayfaSteam'den Yeni Gelen Beta Sürümü

Steam’den Yeni Gelen Beta Sürümü

Steam çevrimiçi oyun satış platformları içerisinde en popüler olanı ve rakipsiz olarak nitelendirilecek kadar güçlü bir yapıya sahipti. Ancak günümüzde teknolojinin hızla gelişmesi ve birçok kişinin bu teknoloji alanına girmesi ile artık Valve çatısı altında yer alan Steam mağazası için rakip olabilecek birçok platform mevcut durumda. Bu rakiplerden birkaçını sıralayacak olursak bunlar Google Stadia, Ubisoft oyunlarının yer aldığı uplay, Epic Game tarafından Epic Store için gösterilen çabalar gibi birçok karşı hamlenin gelmesi Steam üzerinde olumsuz etkilere yol açıyor.

Bu durumun giderilmesinde en büyük çareyi ise steam üzerine gelecek yeniliklerin çözebileceği düşünülüyor. Steam Kütüphanesinin platformun kurulduğu günden itibaren hiçbir değişikliğe uğramaması ve kullanıcıları tarafından büyük bir şikâyet ile anılan kütüphane Steam için büyük kan kaybettirecek darbeler açmasına neden oluyor. Bu durumun farkına varan ve kolları sıvayan steam kendini güncelledi ve beta sürümü ile kullanıcılarına bu yeni hizmeti sağlamaya başladı.

Yeni Beta Sürümünün Kullanımına Nasıl Geçilir?

Öncelikle Steam arayüzü açılmalı ve sağ üst köşede yer alan steam sekmesi üzerine gelinerek bu sekme açılmalıdır. Steam sekmesi altında yer alan ayarlar seçeneği seçilerek, Hesap alt menüsüne gelinir. Bu hesap alt menüsü içerisinde beta bölümünü göreceksiniz. Burada katılmak istediğiniz beta sürümünü seçerek tamam seçeneğinin işaretledikten sonra steam beta sürümü geçiş işlemi başlatılacak. Bu işlem yapılırken steam arayüzünüz kapanarak 170 MB boyutunda bir güncelleme dosyası indirilecek, ardından tekrardan başlatma işlemini gerçekleştirecek. Ve steam yeni arayüzü ile sizleri bekliyor olacak. Bu beta sürümü geçiş işlemi hem Windows hem de MacOS kullanıcıları için aynı yoldan gerçekleştiriliyor.

Steam çevrimiçi oyun satış platformları içerisinde en popüler olanı ve rakipsiz olarak nitelendirilecek kadar güçlü bir yapıya sahipti.

Beta Sürümü ile Steam ’de Meydana Gelen Değişiklikler

Kütüphane sekmesi içerisinde meydana gelen değişikliklerden ilki en üstte yer alan yenilikler sekmesi, burada oynadığınız oyunlar ile ilgili tüm güncelleme notlarına erişim imkânınız doğuyor. Böylece bir oyunun neden güncelleme aldığını daha net anlayacaksınız.

İkinci sırada ise son oyunlar sekmesi yer alıyor, burada sizlere son dönemde yapmış olduğunuz Steam hareketlerinizin bir özeti sunuluyor. Üçüncü sırada arkadaş aktiviteleri kısmı yer alıyor. Bu kısım steam arkadaşlarınızın steam üzerinde ne yaptığını ne oynadığını bilebilmenizi sağlayan bir platform. Eskisi gibi artık tek tek tıklama işlemi yapmak yerine direk bulma imkânı birçok kullanıcı için avantaj sağlıyor.

Varsayıla seçenek olarak da bu üç sekmenin altında satın alım işlemi yapmış olduğunuz diğer tüm oyunlar yer alıyor. Ancak bu seçeneği beğenmediğiniz takdirde kaldırma hakkında sahipsiniz. Ayrıca burada kendinize özel adlarda raflar oluşturabilir ve oyunlarınızı kendi istediğiniz raf üzerine dizebilirsiniz.

Hemen altında yer alan sekme ise oyun sayfası sekmesi bulunuyor. Bu sayfa tamamen değiştirilmiş ve hemen görsel altındaki şerit kısımda, oyun oynanış istatistikleriniz yer almakta. Ve daha bunun gibi birçok değişikliği steam, platformuna getirmiş diyebiliriz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz