EA ile Steam Anlaştı: EA Oyunları Artık Steam ’de Yayınlanacak

Günümüzde teknolojinin hızla gelişmesi ve değişmesi nedeni ile birçok hizmet online platformlar üzerinden satılır hale gelmiştir. Bu satışı yapılan hizmetlerin başında da oyunlar yer almakta olup, devasa platformlar üzerinden dijital olarak satılmaktadır. Bildiğimiz üzere Steam platformu bu oyunların online satış işleminin yapıldığı en popüler platformdur. Ancak teknolojik gelişmeler ve yeniliklerin etkisi ile bu hizmeti veren tek kuruluş olmayıp, başka rakipleri de piyasada yer almaktadır. Durum böyle olunca son dönemlerde steam platformunun güç kaybetmeye başlaması yöneticileri tarafından tedirginlik yaratmış ve eski gücünün geri kazanılması için oyun sektöründe hatırı sayılır bir güce sahip olan, dev şirket Electronic Arts Games ile anlaşmaya varmıştır.

Anlaşmanın ilk resmi olarak duyurulması 29 Ekim 2019 tarihinde Electronic Arts kıdemli başkan yardımcısı Mike Blank’ın Twitter hesabı üzerinden açıklanmıştır. Bir oyun yapım platformu olduklarını belirten Blank, bu anlaşmayı yapmalarındaki temel nedenin ise daha çok insana ulaşma hedefi olduğunu açıklamıştır.

Normal koşullarda EA Games oyunlarını Origin platformu üzerinden oyun severlere ulaştırmaktadır. Ancak bu platform ile istediği oyuncu kitlesini hiçbir zaman yakalayamamıştır. Hem kendisi açısından bu sorunu çözmek ve EA Games oyunlarını daha çok oyuncu kitlesine sunabilmek hem de Steam platformunun kan kaybeden gücüne destek çıkarak geri eski günlerine dönmesine yardımcı olmak istemiştir. Bu sayede her iki tarafta istediklerine ulaşacak ve güçlerini birleştirerek zirvedeki konumlarını korumayı devam ettirmeyi hedeflemektedirler.

EA Games Oyunlarını Origin Üzerinden Alan Kullanıcılar Ne Yapacak?

 EA Games aslında daha önceleri oyunlarını Steam üzerinde yayınlamaktaydı. Ancak daha sonrasında bu platform üzerinde yer alan oyunlarını tek tek çekerek Steam anlaşmasını sona erdirmişti. Sonrasında oyunlarını piyasaya sunabilmek adına Origin platformunu geliştirdi ve buradan oyun severlere oyunları ulaştırmayı hedefledi. Ancak bu hedefi görüldüğü gibi başarı yakalayamamış durumda.

Bu ayrılık sürecinden günümüze kadarki geçen süreçte Origin üzerinden oyun satın alma işlemi yapan ve EA Access hizmetinden faydalanan kullanıcılar steam üzerine oyunların aktarılması ile ne yapacakları konusu ise hala netlik kazanabilmiş bir durumda değiller. EA Games’in açıklamasına göre bu oyunları Steam üzerine aktaramayacaklarını söylüyorlar ancak şirketin Origin ile Steam arasında çapraz bağlaştırma platformu desteği için çalışmalar sürdürdükleri açıklanan bilgiler arasında yer alıyor.

Anlaşma İle Birlikte Yeni Çıkacak EA Oyunları Steam Üzerinde Ne Zaman Gelecek?

EA Games ile Steam arasında resmi olarak açıklanan anlaşmanın yapılması ile birlikte Valve çatısı altında yayınlanacak olan ilk oyun 15 Kasım 2019 tarihinde lansmana çıkacak olan Stars Wars: Jedi Fallen Order olacak. Şuanda Steam platformu üzerinde ön siparişe açılmış durumda. Yani Steam ile olan anlaşma şimdiden uygulanmaya başlanmış. Bundan sonraki süreçte de The Sims 4, Unravel 2, Apex Legends, FIFA 20 gibi oyunlar zaman ile Steam platformuna aktarılacak.

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

98BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
14TakipçilerTakip Et

Son Yazılar